درس دوم خلاقيت . پنج + يك اصل در ايجاد خلاقيت؟

تعريف از ديد روانشناسي اين ميشه :

خلّاقيت تركيبي است از قدرت ابتكار، انعطاف پذيري و حساسيت در برابر نظرياتي كه يادگيرنده را قادر مي سازد خارج از نتايج تفكر نامعقول به نتايج متفاوت و مولد بينديشد كه حاصل آن رضايت شخص و احتمالا خشنودي ديگران خواهد بود.

اما اين تعريف از نظر اينجانب يك سري لغات اضافه دارد . از نظر اينجانب خلاقيت يعني فرد از زاويه اي متفاوت از ديگران و خود به موضوعي بيانديشد . فقط و فقط همين .

بقيه مباحث يا گونه هاي مختلف خلاقيت را تشكيل ميدهند و يا از نتايج تفكر خلاقانه مي باشند .

حال در اينجا 5 اصل مهم را براي داشتن يك ذهن خلاق نقل خواهم كرد .

1 -جسارت :

جسارت يعني اينكه همه خلاقان و مبتكرين با هم نتيجه گرفتن كه تعريفي براي خلاقيت ارائه بدن . اونوقت بنده با جسارت تمام تعريف خودم رو به همه اونها ترجيح ميدهم .

هميشه به ياد داشته باشيد : تحليل شما بر هر تعريف و تحليلي ارجعيت دارد. به شرط آنكه با خودتان رو راست باشيد و به خودتان اعتماد داشته باشيد.

2 – مطالعه :

مطالعه كنيد . هم در مورد انسانهاي خلاق هم در مورد موضوعي كه قرار است در آن ابتكار بخرج دهيد . مورد يك كمك ميكند تا زواياي خاموش ذهن شما روشن شود تا بتوانيد مغز خود را خوب بكار گيريد. مورد دو كمك ميكند تا بفهميد ديگران به اين موضوع چگونه فكر كردند تا شما آنگونه فكر نكنيد . يعني بگرديد و زاويه ديگري انتخاب كنيد .

3 – بنويسيد – طوفان فكر :

فقط فكر نكنيد . فكر كردن تنها ، كار انسانهاي تنبل است (سخني از محسن منوريان ) . قلم را در دست بگيريد موضوع را بياد آوريد. ذهن را آزاد بگذاريد و اولين چيزي كه به ذهنتان رسيد يادداشت كنيد هنوز تمام نشده دومين چيز به ذهن شما خواهد رسيد . آن را هم يادداشت كنيد و سومين چيز و … به اين ميگن طوفان فكر.هيچ چيز را از قلم نياندازيد.

4- تمرينات تمركزي :

براي اينكه ذهنتان را در دست بگيريد بهتر است روزانه تمرينات تمركزي انجام دهيد . اونوقت وقتي طوفان فكر ميكنيد دختر همسايه جلوي چشمانتان نمي رقصد .

5 – طوفان افكار :

اگر طوفان فكر نتيجه نداد بريد سراغ طوفان افكار . چند فكر بهتر از يك فكر عمل ميكند . مشورت كنيد . ايده هاي ديگران را بشنويد تا زاويه هاي ديگري كه به آن فكر نكرده بوديد روشن شود .

اين پنج اصل به شما كمك ميكنه تا بتونيد از ذهنتون ابتكار استخراج كنيد .

اما مهم ترين اصل كه بايد رعايت بشه و هميشه ناديده گرفته ميشه خوب ديدن و خوب گوش دادن است. اين اصل بايد در شما نهادينه بشه . حالا چرا ؟! خيلي ساده است . تمام ابتكارات بشر در تفكر متفاوت روي طبيعت موجود شكل گرفته . پس اول بايد بتونيد اين طبيعت موجود رو درك كنيد و اين درك كردن تنها از راه ديدن و شنيدن بدست مي آيد .

در مقاله هاي بعدي اين اصول رو به طور كامل شرح خواهم داد .

نويسنده : محسن منوريان

5 دیدگاه در “درس دوم خلاقيت . پنج + يك اصل در ايجاد خلاقيت؟”

  1. سعي ميكنم در اسرع وقت يك مقاله در اين زمينه قرار بدهم.
    متشكرم از توجه شما

  2. از اینکه از نرم افزار خودتان یعنی فارسی پرس استفاده کرده اید بسیار مفتخریم وبلاگ بسیار جالب و پر محتوایی دارید
    ااگر اجازه بدهید وبلاگ شما را به عنوان یکی از وبلاگ های برتری که با فارسی پرس ایجاد شده است در سایت معرفی کنیم

  3. سلام! از آشنایی با شما خوشحال شدم. امیدوارم مطالب وبلاگ من هم برای شما جالب باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *