از گلشیفتگی تا خود شیفتگی – اشتباهات جبران ناپذیر ؟

در پایان بندی فیلم درخت گلابی به دنبال نام بازیگری بودم که میم را بازی کرد . میخواستم بدانم در انتظار کدام ستاره بی همتای سینمای ایران خواهیم بود .

درخت گلابی

بعد از فیلم بوتیک و اشک سرما ، چشمانم سراسر تحسین شد و غرور مندانه اندیشیدم : سینمای ایران حالا میتواند بازیگریش را به رخ سینمای جهان بکشد .

82zilavgqab25k4bvj1.jpg

چه با اشتیاق فیلم های این بی همتای بازیگری را دنبال میکردیم و اشک میریختیم در ، میم مثل مادر ، که شاید چشمهایمان میدانست این وداعی است با چشمان معصوم مادری که میم را بازی کرده بود .

mimmeslemadar_1.jpg

گلشیفته می رود . برای همیشه می رود . حتی در درباره الی هم باز نمی گردد . یادم به حرف های یک بازیگر در نشست تلویزیونی هفت می افتد که با نگاه معترضانه ای به مسئولان ، گفت گلی سوخت شد. برای او و من هالیوود معنی سوختن میدهد . آری سوخت میشود که میبینی ابایی ندارد از این که برهنگیش را به تصویر بکشد و خاطره مان را به فنا ببرد . خاطره مان از چشمانی معصوم که الگویی از زن ایرانی تصویر میکند .

چه میشود که گلشیفته ، این چنین خودشیفته میشود که پشت به هواداران واقعیش میکند و لبخند به نگاه های هرزه .چگونه میشود که سوخت میشوی و نمیدانی و فکر میکنی که تازه اوج گرفتی ، خوش میکنی دل خودت را به نگاه های نا پاکی که مدال را بر گردن تو می اندازند به خاطر تو که نه ، اندام تو . یا شاید میدانی وبازگشتی نداری از این راه رفته .

و کلام آخر :

اشتباهات جبران ناپذیر را با علامت سوالی همراه کرده ام که از خود بپرسم راه بازگشتی هست ؟ و جواب میدهم که هست ، اگر پایت را بتوانی به موقع روی ترمز بگذاری .  این پدالی که رویش پا گذاشته ای گاز نیست ، کلاج است . سرازیر شده ای گلی . می ایستی ، شاید با اندکی خسارت ، اما می ایستی . نگذار تو را تا ته بکشند ، این بی صفتانی که  آدم اند و خدا می داند آدمی تشنه شهوت. باز گرد تا هنوز چشمان معصومت را از دست نداده ای .

بیشتر بخوانید  دانلود متن فیلمنامه کوتاه "یک سال و بیست و هفت روز بعد" بصورت pdf


36 دیدگاه در “از گلشیفتگی تا خود شیفتگی – اشتباهات جبران ناپذیر ؟”

 1. به سوالات‌تون یک سوال هم اضافه کنید، چه به روز او آوردند که به این مسیر افتاد؟

  و چرا فکر می‌کنید که او خودشیفته است، در حالی که یک لحظه جای او زندگی نکرده‌اید؟ و چرا با خط‌کش خود اندازه می‌گیرید کسی را که در این وطن زندگی نمی‌کند و سرزمین‌اش به اجبار جای دیگری شده؟

  «و لبخند به نگاه های هرزه» من در عکس او لبخند ندیدم، عکس را دوباره نگاه کنید. بدون قضاوت، بدون پیش داوری، بدون پیش داوری.

 2. به نظر من طرز فکرتون را عوض کنید. دلیل نمیشه چون فیلم های قبلی گلشیفته در راستای عقاید شما بوده رو خوب تلقی کنید حالا چون کاری انجام داده که باب میل شما نیست بد باشد.
  هر فردی مختار به و دارای اراده است.

 3. حسن عزیز ، دوست دارم بدونم این اتفاقاتی را که شما از آن خبر دارید و ما بی خبریم . آنچه که میدونم اینه که حتی پس از فیلم اول هالیوودی که بازی کرد و در فرش قرمز حضور داشت، به ایران بازگشت و در درباره الی بود ، فیلمی که با یک سری مشکلات بالاخره اکران شد. اینو میدونم که دو سیمرغ از همین ایرانی گرفت که ازش رفت . اینو میدونم که وقتی ایران بود همه به عنوان یکی از بهترین بازیگرهای زن تاریخ سینمای ایران ازش یاد میکردند. و اینو هم میدونم که بازیگرهای زیادی هستند که در ایران بازی میکنند ، جایزه هم نمیگیرند ، مشکلات که همه از آن باخبرند هم دارند ، اما … من اگر اینها را مینویسم ، فریاد دلم را می نویسم. حرف شما درست ، نمیشود قضاوت کرد ، اما هدایت چطور ؟ تو از چه گلشیفته ای حرف میزنی که من زندگی کردم با فیلم هاش.

 4. فریده عزیز ، اول که مهم نیست فیلم های گلشیفته در راستای عقاید من باشد یا نه ! من بازیگری را ستایش میکنم که فقط بازی میکند ، هنر ناب را به نمایش میگذارد و برای من و ما خاطره می سازد . الگو میشود . اما کسی که الگو میشود دیگر فرد نیست که مختار باشد به انجام هر کار.نمیتوان فرد خواند آنکه را که به اختیار خود کشتی را سوراخ میکند که همه بر آن سواریم .

 5. حیف این احساس پاکی که برای گذشته ی این فرد نشان داده اید !

  چند چیز غیر قابل بازگشت است یکی “معصومیت از دست رفته است”

 6. با سلام
  نوشته زیبایی رو ارائه کردید و همچنین حرفتون هم حق هست.
  دوستان گفتند مشکلاتی هست که ایشون مجبور شده بره درسته مشکل که برای همه هست اما کار کسی ارزشمنده که بمونه و سعی کنه مشکلات رو حل کنه نه کسی که جا میزنه و فرار می کنه و شاید بخاظر انتقام یا عقده هاش کاری می کنه که در شأن یک انسان نیست!

 7. حیف از طلا که خرج مطلا کند کسی
  محسن عزیز واقعا حیف از احساسات پاک تو نیست که اونو خرج آدم پوچ و نانجیبی کنی . محسن جان ذات انسانها را نمیشود تغییر داد اینها مصداق همان شعری هستند که میگوید خدا نکند که گدا معتبر شود . پاکدامنی و انسانیت هر کجا از میان برود دیگر انسان چه فرقی با حیوانات دارد
  خوش بود گر محک تجربه آید به میان
  تا سیه روی شود هر که در او غش باشد

 8. شما در راستای حکومت می اندیشید و این اندیشه، روزگار بطلانش رسیده. شما را در گور ایشان نمی گذارند. هراسی به دل راه ندهید. ایشان راه خودشان را می روند، شما هم راه خودتان را.پس بگذارید راه گلشیفته هر چه هست به خودش مربوط باشد. گل شیفته هنوز هم عزیز است.

 9. آخه فدات شم فیلم س… که بازی نکرده . این چیزا واسه تویی که تو جامعه ات همه چی تابو شده مهمه والا کسی اونور به این چیزها معصومیت نمی گه

 10. واقعا متاسفم برای این طرز فکر اشتباهتون.گلشثفته وقتی ایران بود کلی طرفدار داشت. حالا همونا دارن ازش بد میگن.البته هر کسی عقیده ای داره.

 11. من زجر را در چشمانی که هنوز رنگ معصومیت از آن پاک نشده بود دیدم.
  امیدوارم ارزش اون کار های خوبی را که در ذهن ما به جا گذاشتی بیش از این پایین نیاوری و برگردی هر چند چشمانت به رنگ قدیم بازنگردد!

 12. من واقعا از بازیگری گلشیفته را دوست داشتم ولی واقعا نمیدونم برای بازیگر شهرت مهمه یا محبوبیت ؟ من فکر میکنم با مصاحبه و شایعاتی که پشتش راه افتاد از شهرت و محبوبیتش کم کرده البته این نظر بنده حقیره

 13. چه بسیار سختی و سانسور و فیلترینگ تو ایران هست…معلومه از اینجا فرار می کنن و به هر چیزی تن می دن!
  اشکال از خود ماست.
  من و تو با گلشیفه و گلشیفته ها این چنین کردیم!
  خرده از ماست….!

 14. نمی خواین دست از سر گلی بردارین ؟ طرف هزاران کیلومتر از ما فاصله گرفت که دور از این همه فشار و محدودیت راحت باشه .
  صداش فوق العاده زیباست اما 27 هشت سال بخاطر این همه محدودیت باید ساکت می موند و موند .

  بازیش فوق العاده بود اما با اینهمه سانسور و هزار جور سنگی که پای ساخت یه فیلم انداخته میشه تو خدای بازیگری هم باشی تا یه سقف خاصی اجازه می دن که بپری بیشتر از اون بخوای پرواز کنی همچین پرپرت کنن که هنر از یادت بره .

  مگه بهمن فرمان آرا رو با کلی اذیت و سانسور اینهمه سال خونه نشین نکردن ؟ یه هنرمند سرخورده خونه نشین دیگه می خواستین ؟ گلی خیلی جونتر از اونی هست که یه عمر بخواد به ساز ناکوک حکومت ما برقصه . چرا راحتش نمی ذارین .

  مطمئن باشید هالیوود هم لیاقت استعداد گلی رو نداره اما حداقل تو آمریکا آدم می تونه اعتراض و خون دلشو به صراحت بیان کنه و هیشکی رو بخاطر اینکه دو کلمه حرف حق زد مرگشو جلو چشمش نمی آرن کاری که سالهاست در این دیار چه آسان صورت می گیرد.

  اصلا برام مهم نیست چی پوشیده بود و عکسش کجا چاپ شده بود . من اختیار جسم و روان خودم رو دارم و او هم همینطور .

 15. محسن عزیز خیلی دوست دارم بدونم روی چه حسابی فکر میکنی که بازیگر باید الگو باشه . این یه طرز فکر غلطه . هر کسی رو که تو تلویزیون دیدی که نباید ازش الگو برداری کنی عزیزم..
  ذر ضمن فکر نمیکنم شما تو جایگاهی باشی که بتونی کسی رو هدایت کنی حتی اگرم بودی فکر نمیکنی از این سایت کوچولوت نمیتونی به عنوان ابزار هدایتت استفاده کنی؟
  به هر حال اعتماد به نفست جای تقدیر داره!!
  موفق باشی..

 16. آقا کاووس اولا که من فکر نمیکنم ، و من هم الگو برداری نمیکنم . اما چه من یا شما بخوایم و چه نخوایم یک بازیگر اون هم از نوع محبوب الگوی ناخواسته بسیاری از آدم هاست .
  در ضمن بنده قصد هدایت رو نداشتم ، اما این رو بدون که همین سایت کوچک رو شما به عنوان یک وبسایت واردش شدی ، مطلبش رو خوندی و پاسخ دادی ، این یعنی اینکه هرچه سایت هم کوچک باشه به اندازه همین چند نفری که خوندن و چند نفری که پیغام دادن بازدید داشته .
  ممنون . شما هم موفق باشی . کنایه هاتون رو هم به جان می خریم . ما که ادعایی نداریم .

 17. اینها همه نظرات شماست و عقاید شما! چطور اجازه میدید به خودتون که انقدر در باره یک نفر قضاوت کنید و بگید تو بدی ما خوب!

 18. سلام.من خيلي گلشيفته رو دوست داشتم و هنوز هم دارم و عجيب دلم تنگه كه بياد و دوباره فيلم بازي كنه . و هيچوقت بايه عكس فتوشاپ كه معلموه سرش از گلشيفته است و بدنش مال كسي ديگه ايمانم رو بدم . اگه هم واسه اينه كه لباس ازاد پوشيده و روسري شو دراورده بايد بگم روسري رو شما مرد ها سر ما كردين هر چند من زياد باهاش مشكل ندارم ولي خيلي از زن ها هستند كه به اين حجاب اجباري مشكل دارن. حاضر نيستم يه هنرمند رو كه انقدر برام عزيزه به عقايد پوچ اين ملت كه عقلشون به چشمشونه و فقط فرع گرفتن روسري بپوشيد فساد از بين ميره كه تا حالا نرفته بفروشم ..معصوميت يك آدم چيزي نيست كه من و شما بگيم از دست رفته . مي خوام ازتون بپرسم.آنجلينا جولي كه كلي عكس سكسي ازش تو اينترنت هست ولي از طرفي صدها كودك بي پناه رو كه صد تا شون مسلموننن رو پوشش ميده ميره جهنم يا يه زن ايراني مثل من كه گوشه ي خونه جانماز اب مي كشه و بيرون دماغش رو از چادر بيرون ميزاره كدوم مني كه تا حالا شايد بيشترين كارم 200 تون صدقه اي باشه كه صبح ميندازم يا جولي كه نماينده ي صلح تو سازمان ملله .يك قدم براي بهتر شدن دنيا برميداره ولي ماها فقط به اين فكر مي كنيم كه از يه نفر نقطه ضعف بگيريم كه انگشت بذاريم رو اون نقطه و فشارش بدين تا زخم چركي بشه

 19. اقای محترم هر کس کاراش به خودش ربط داره افرادی مثله شما و تک بعدی نگر باعث میشند مغزا و منخبگان از این کشور برند شما و تفکرتان مثل پیچکید که به پای همه پیچیده و مانع پرواز کبوتران زیبای این مملک هستید
  خواهش میکنم نگاها و فساد اخلاقیتونا به کسی نسبت ندید
  فساد تو سینمای اسلامتون گوش فلکا کر کرده اقای درس اخلاق سر تو کار خودتون کنید
  با تشکر از چزتا پرتاتون

 20. هموطنان عزیزم یاد بگیریم پرواز کنیم و پرواز کردن رو یاد باقی هم بدیم نه این که پرواز کردنو ازشون بگیریم.گلشیفته همیشه و همه جا باعث افتخار ملت ایران است.

 21. من از اول دوسش داشتم هنوزم دوستش دارم.
  به امید روزی که گلشیفته فراهانی هم مثل خانم شهره آغداشلو یه روزی اسکار بگیره.

 22. طرف از تو هالیوود از تو او خوشی پامیشه میاد مسلمون میشه بچه مسلمون میره……فقط متاسفم به طرز فکره اونای که کارش رو خوب میدونن

 23. گلشيفته با حركت جسورانه خودش نشون داد يه زن ايراني هم ميتونه از غل و زنجير و تابوهايي كه اگه نگيم اسلام حداقل مكاتب شرقي براي زنان اين خطه ديكته كردن خودشو رها كنه و يك “آزاده زن” باشه. ما اگه شعور خودمونو زياد كنيم به بزرگي و عظمت كارش پي خواهيم برد. مشكل ما اينه كه خواهر و مادر خودمونو كه درحقيقت با گلشيفته قياس مع الفارغند رو جاي اون ميزاريم و غيرتي ميشيم و نتيجتا چشامون كور و عقلمون زايل ميشه و نميتونيم بزرگي و عظمت كار گلشيفته عزيز رو درك كنيم.

 24. اتفاقا الان خیلی راحت تره
  از دست یه مشت مردم مریض،هنر یعنی آزادی
  من خودم تئاتر کاز می کنم.مطمئن باشین سینمای داخل
  خیلی کثیف تره،منتها پشت صحنه

 25. آخه مرد حسابی به تو چه که قضاوت میکنی….این زن خیلی از تو مردتره که و واسه یه لقمه نون اضافه تر تن به پذیرفتن عقاید پوچ و ظالمانه نمیده و رک و رو راست کار حرفه ایشو انجام میده….یه ادمی مثه تو فقط گردن واسه اینو اون کج میکنه. خجالت بکش. اخه اگه شما ملت غیرت دارین ادعای جوون مردیتون میشه، واسه چی به پسر دخترا تجاوز میشه غیرتی نمیشین… تو روز روشن وسط میدون شهر، میزنن یکی و با چاقو تیکه تیکه میکنن نه پلیس با غیرت، نه حزب الههی های باغیرت شهر، نه اون جماعت با غیرت، همشون وا میسن نیگا میکنن انگار معرکه گیریه……این از بزدلی تونه بخدا چون اگه شجاعت داشتین جلو ظالم وا میسادین…حالا سر یه عکس یقه جر میدین که از بدبختیتونه….هارتو پورت دارین فقط…. جمع کنین این ننه من غریبم بازیاتونو بابا ….شما ها فقط بلدین کاسه داغتر از آش بشین

 26. به عقایدش و رفتارش کار ندارم طرف بازی بلد نبود داشت تکراری میشد صدارم انداخت تو دماغ چیه این اییران فرق مدل با بازیگر رو نمیدونن.بازیگر میخوای گوهر خیراندیش.نزنیدم خودم میدونم مطلب ربطی بخه موضوع نداشت

  1. ندا خانم .اول برو دیکته وانشا کارکن بعد نظر بده.صداشو تو دماغش انداخت یعنی چه؟؟؟؟؟؟

 27. حالا منم می خوام به عنوان یک زن نظرم رو بگم. من هم مثل خیلی از شماها اونو موقعی که توی ایران بود دوست داشتم. ولی حیف که از جنسیتش به خاطر مطرح شدن استفاده کرد گلشیفته توی ایران به عنوان بهترین بازیگر زن مطرح بود اما اونجا چطور مطرحه . ای کاش به نداهای مردمش گوش می کرد ای کاش اونی که واسه خیلی ها الگو ی نجابت و پاکی بود اینو می فهمید که مسئولیتش از منی که هیچ کس نمیشناسه سنگین تره .درسته که هرکسی عقایدی داره اما اینو باید درنظر بگیریم که خیلی از جوونای ما الگوشون گلشیفته بود واقعا متاسفم برای کسانی که به راحتی میگن مگه چکار کرده. واقعا متاسفم هرچی باشه شما ایرانی هستید نباید بذارید که دیگران بهتون به عنوان یک ایرانی وطن فروش نگاه کنند.درست فکر کنید و دعا کنید خدای بزرگ همه ی مارو به راه راست هدایت کنه راهی که توش بی آبرویی برای خودمون و خانوادمون و وطنمون نباشه.

 28. اقای منوریان من مدت زیادیه که با صفحه شما اشنا هستم
  کاری به اعتقادات شما و خودم ندارم.
  من خودم خیلی ادم مذهبی هستم
  اما از شما که به الگو و الگو پذیری معتقدین این حرفها بعیده
  هممون میگیم اهل قلمیم اهل دلیم
  مذهبی هستیم اما ایا از مولامون علی برتریم
  همون امامی که گفت اگه زنده موندم قاتلم رو ببخشید و اگه مردم فقط همون یک ضربه رو بزنید.
  چطور قضاوت میکنید در مورد کسی که از هیچ چیزش اطلاع ندارید
  نه اینکه من چیزی بدونم و شما ندونید صحبت از ارزش های انسانی حتی یک چوپان هم همه گوسفنداش رو به یک چوب نمیرونه. نمیدونم چطور حرف بزنم که از پس قلم توجیه کن شما بر بیام
  کافی به نظرات بازدید کننده ها نگاه کنیی تا بفهمی دیدگاهت چقدر با قرض ورزی همراهه.
  القصه چشمها را باید شست جور دیگر باید دید.

  ارادتمند شما
  بازدید کننده همیشکی
  وبلاگت

 29. آقای قاسملو ،
  ممنون از نقدت . بله در واقع حرف شما رو در مورد قضاوت قبول دارم . من هم نخواستم قضاوت کنم . این هم یه وبلاگ شخصیه ، پس میتونم توی وبلاگ شخصیم احساس و نظرم رو در مورد یک حرکت بیان کنم . اونم حرکتی که فکر نمیکنم خیلی شخصی باشه . وقتی یه بازیگر قبول میکنه که مشهور باشه ، پس قبول میکنه که الگو باشه . پس دیگه کارهایی که میکنه (منظور صرفا کارهای عمومی و در معرض دیده نه کارهای شخصی که واقعا هیچ ربطی به هیچ کس نداره ) رو نمیشه شخصی تلقی کرد . پس هر کس میتونه احساس و نظرشو در مورد یک حرکت عمومی بیان کنه . امیدوارم تونسته باشم منظورم رو بیان کنم .
  در ضمن اگر بنده مخالف حرفم رو قبول نداشتم ، نظرات منفی رو تایید نمی کردم . این یعنی برای من حتی در صفحه شخصی خودم محترمه که هر شخصی نظر خودشو داشته باشه .
  والسلام

 30. واقعا برای این خانم زیباو خوش اندام و باهوش و بااستعداد متاسفم.مشکلات برای همه هست . درتمام حرفه ها و درتمام قشرها .خودمن پنج رمان مجوزگرفته آماده ی چاپ دارم که به خاطر مشکلات کاغذ ونشر…. بعضیها می مونن و میجنگن وبعضیها فکرمی کنن و یک راه دیگه پیدامیکنن . این خانم هم گفت بدنم که قشنگه و هیچکس نمیبینه . صدامم خوبه هیچکس نمیشنوه . عکسهای قشنگ هم نمیتونم بدم دست مردم . این همه راه برای حل مشکل دارم و بمونم اذیتم کنن ؟ ازبسکه نازک نارنجی بود ازبسکه نازشوکشیده بودن . دوتا ایراد گرفتن بهش برخورد .البته فکرمی کنم این رفتن و این راه حل مشکل براش پیش اومد و قلاب انداخت . ازقبل به فکر رفتن و عرضه ی ظاهرش نبود ولی وقتی دریک فیلم هالیوود بازی کرد ، دید که بد نیست و میتونه درتمام دنیامشهوربشه و کل دنیا ببینننش ولی غافل ازاینکه درسته درآمریکااستعدادها شکوفامیشن ولی به همون سرعت هم باید پیشرفت کنن . قضیه باروسری برداشتن و نصف بدن حل نمیشه . حالاحالاها برای موندن وشهرت بیشتر باید ازخودش مایه بیاد . طرفدارانش بهتون برنخوره ولی هرآدمی مال یک مملکته که برای خودش آداب و سنن و هنجارها وعرفهایی داره. اگه قبول داریم ایرانی هستیم و بهش افتخارداریم ، پس باید قوانین عرفی و آباواجدادیمونم قبول داشته باشیم . شاید اونجا بد نباشه و بهش فکرنکنن ولی اوناکه ایرانی نیستن مثل ما فکرکنن . اونامثل خودشون فکرمی کنن . باعرض پوزش ازتمام طرفدارانش ودوستدارانش باید بگم ازش متنفرم و حیف احساس که براش خرج کرد . غیرازخودشیفتگی و نمایش اینجا چی کم داشت که پشت پازد به همه چیز؟فقط همینو میخواست دیگه ! حیف اون فیلمهای زیبا که دیگه نمیشه نگاهشون کرد . متاسفانه باید بگم نودوپنج درصدبازیگرامون همینطوری هستن . معذرت که طولانی شد .

  1. شکیبه خانم شما که میگی 95%بازیگرای زن اگه موقعیت گلشیفته رو گیر بیان مثل اون میشن خودت چی؟ اگه بابا وبرادرت بذارن که بری خارج ده روز بعدش تو استخر مختلط نیستی؟؟ از تویی که شاید مخفیانه آنکار دیگر را میکنی ماهم متنفریم. شماها فقط………و حتی معصومیتی هم در شما نیست .چون زیرجلکی صیغه شدن هم معصومیت رو ازبین میبره!!!!!!!

 31. آقای منوریان عزیز از معصومیت چشمانش گفته بودید که هنوز مانده و راهی هست . کافی ست بزنید عکس های گلشی….. و عکس های جدیدش را نگاه کنید . شاید هم این کاررا کرده باشید . اگر زیر عکس ها اسمش نوشته نشده بود ، شناخته نمی شد ! چشمانی شیطانی و نگاهی هرزه که دیگر متعلق به آن خانم ( خانم که چه عرض کنم ) قبلی نیست .انگارنه انگار دراین مملکت و فرهنگ بزرگ شده . عکس های جدیدش را ببینید و انگشت حیرت به دهان برده و به خاطر پاکی خودمان خدارا شکر کنیم .هرکدام از بازیگران ما اگر مثل او موقعیت گیرشان بیاید ، همینند . البته 95 درصدشان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *