آموزش CSS قسمت ششم – طول و عرض عناصر


عرض و ارتفاع :

width
این مشخصه به ما امکان می دهد تا عرض یک بخش از صفحه را تعیین کنیم. برای مثال می توانیم با آن عرض یک DIV را تعیین کنیم. در مثال زیر برای DIV عرضی معادل 200 پیکسل تعیین می کنیم:

کد:

<div style=”width:200px”>

این جمله پس از اینکه عرض آن از 200 پیکسل بیشتر شد در سطرهای بعدی ادامه پیدا می کن

د.</div>

نتیجه به صورت زیر خواهد بود:
این جمله پس از اینکه عرض آن از 200
پیکسل بیشتر شد در سطرهای بعدی
ادامه پیدا می کند.

مقادیری که برای پارامتر width قرار می دهید می تواند بر اساس پیکسل باشد که در این صورت باید پس از مقدار مربوطه حروف px که نشانه پیکسل است را بنویسید. مقادیر ممکن است بر اساس درصد باشند که در آن صورت باید علامت درصد ( % ) را پس از مقدار قرار دهید.

height
این پارامتر به ما اجازه می دهد تا ارتفاع بخش مشخصی را تعیین کنیم. برای مثال وقتی که ما این پارامتر را برای یک DIV استفاده می کنیم و مقدار آن را 100 پیکسل قرار می دهیم تا وقتی که متن موجود در DIV از 100 پیکسل کمتر ارتفاع دارد ارتفاع DIV 100 پیکسل خواهد بود. ولی وقتی که متن داخل DIV زیاد باشد و از 100 پیکسل بیشتر شود در نتیجه ارتفاع DVI هم از 100 تجاوز خواهد کرد تا همه متن موجود قابل خواندن باشد. به مثال زیر توجه کنید:

ابتدا هنگامی که ارتفاع متن از ارتفاع DIV کمتر است:

کد:

<div style=”height:100px”>

ارتفاع این متن از 100 پیکسل کمتر است

.</div>

حالا هنگامی که ارتفاع متن از ارتفاع DIV بیشتر است:

کد:

<div style=”height:100px”>

ارتفاع<br>این<br>متن از<br>100<br>پیکسل <br>کمتر<br>است

.</div>

نکته : حتما این کد ها که براتون اینجا نتیجه براشون گذاشته نشده ، خودتون تست کنید و نتیجه را ببینید ( به علت محدودیت در نمایش کد های java و html بعضی از کد ها را نمی توان برای شما اینجا نمایش داد )

اگر بخواهیم ارتفاع DIV همان 100 پیکسل بماند و تغییر نکند باید از پارامتر overflow در استایل استفاده کنیم. این پارامتر به ما این امکان را می دهد که تعیین کنیم وقتی محتویات DIV از عرض یا ارتفاع DIV بزرگتر می شود چگونه نمایش داده شود. در اینجا برای پارامتر overflow از مقدار hidden استفاده می کنیم که تعیین می کند هر چیزی بزرگتر از عرض یا ارتفاع DIV نمایش داده نشود. به مثال زیر توجه کنید:

کد:

<div style=”height:100px;overflow:hidden”>

ارتفاع<br>این<br>متن از<br>100<br>پیکسل <br>کمتر<br>است

.</div>

مقادیری که برای پارامتر height قرار می دهید می تواند بر اساس پیکسل باشد که در این صورت باید پس از مقدار مربوطه حروف px که نشانه پیکسل است را بنویسید. مقادیر ممکن است بر اساس درصد باشند که در آن صورت باید علامت درصد ( % ) را پس از مقدار قرار دهید.

overflow
وقتی محتویات قسمتی از صفحه طول یا عرضی بزرگتر از آن قسمت در بر گیرنده داشته باشد، با پارامتر overflow می توانیم مشخص کنیم که آن قسمت زیادی نمایش داده شود یا مخفی شود. به صورت پیش فرض قسمتهای اضافی نمایش داده می شوند ولی با این پارامتر ما می توانیم آنها را مخفی کنیم. به مثال زیر توجه کنید:

کد:

<div style=”width:200px; overflow:hidden”><nobr>

طول این سطر بیشتر از عرض DIV است ولی با استفاده از overflow قسمتهای بیشتر ز عرض DIV دیده نمی شون

د.</nobr></div>

به طور کلی چند مقدار را می توانیم برای پارامتر overflow استفاده کنیم:

1. visible
یا قرار دادن این مقدار برای overflow همه محتویاتی که طول یا عرض بیش از اندازه داشته اند نمایش داده خواهند شد.
2. hidden
این مقدار باعث خواهد شد تا محتویات با طول یا عرض بیش از اندازه نمایش داده نشوند.
3. scroll
این مقدار باعث خواهد شد تا در صورتی که محتویات اندازه ای بیش از طول و عرض لازم دارند با استفاده از اسکرول بار قابل مشاهده باشند.

به یک مثال توجه کنید:

کد:


<div style=”width:200px; overflow:scroll; border:dashed 1px #3399FF; white-space:nowrap”>
طول این سطر بیشتر از عرض DIV است ولی با استفاده از overflow قسمتهای بیشتر از عرض DIV دیده نمی شوند.
</div>

برای مثال در صفحه اصلی سایت ، در قسمت کابران حاضر ، در صورتی که تعداد کاربران حاضر در سایت زیاد باشد Scroll نمایش داده میشود ، تا لیست کاربران طولانی و طویل نباشد و باعث اشغال صفحه نشود .

و یا همچنین در کادر مخصوص کد ها که در تاپیک ها قرار دارد ، مانند همین کادر کد بالا ، هر گاه که کد ها بیش از 2 یا 3 خط باشد Scroll نمایش داده میشود .

 

بیشتر بخوانید  آموزش CSS - قسمت 14 - نشانگر موس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *